Ana Sayfa

 

       +90 (318) 233 12 29

Ana Sayfa

Yönetim 

Şubeler

Sağlık Mevzuatı

İletişim         Bilgi Güvenliği İhlal Bildirimi


112 Acili gereksiz meşgul etmeyin, ambulans gecikmesin...112 Acili gereksiz meşgul etmeyin, ambulans gecikmesin...Ambulansı takip etmek sizi, ambulansın içinde bulunan sağlık personelini ve hastayı riske atar...Lütfen duyarlı olalım. Siren sesini duyduğunuzda Ambulansa yol verin!..112 Acil hattını gereksiz yere meşgul etmeyin. Belki de acil bir hasta telefonu kapatmanızı bekliyor...Sarılacak yara neredeyse biz oradayız...Yaşama yol ver, ambulansa yol ver...Bizim için her saniye hayati önem taşıyor...17 Helikopter Ambulansımız ile hizmet vermeye devam ediyoruz...Biz engel tanımıyoruz her tür zorlu koşulda hizmet veriyoruz ama trafikte sizi aşamıyoruz. Yaşama yol verin!..Çocuklar, 112 oyun değildir, lütfen gereksiz yere aramayın...

 

Prof . Dr. Recep AKDAĞ Sağlık Bakanı
Bürokrasinin Azaltılması
Aşı Takvimi Bebek

Doğum Zamanı

Bilgi Güvenliği

Sağlık Mevzuatı

Hasta Hakları

Sendikalı Personel

Başvurular

Nöbetçi Eczaneler

Önemli Günler

Sitemizin Amacı

Kurum Sorumlulukları

Dumansız Hava Sahası

Aile Hekimini Bul

Sağlık Net

Kirim Kongo

Bilgi Edinme

Sağlık Kösesi

112 Acil Hastane Ent.

Yeni Ölüm Belgesi

UMKE

112 Koordinasyon

Dünyadan Sağlık

ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİBİ

(ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ)

Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık depremler olacağı, büyük can ve mal kaybının yaşanacağı uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

12 yıl önce yaşadığımız 17 Ağustos Depremi de büyük can ve mal kayıplarına neden olmuş bir depremdir. Bu deprem Tüm Marmara Bölgesi'nde, Ankara'dan İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedilmiştir. Resmi raporlara göre, 17.480 ölüm, 23.781 yaralı oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285.211 konut ve 42.902 işyeri hasar görmüştür.

 Depremlerde can ve mal kaybını en aza indirilebilmesi için gerek Sağlık Bakanlığı ve gerekse gönüllü bazı kurum ve kuruluşlar tarafından yardım birimleri oluşturulmuştur. Bu afet birimlerinde görevli personele her türlü afet durumlarında nasıl müdahalede bulunabilecekleri konusunda sık sık eğitimler verilmekte ve ekipler her an hazır durumda bekletilmektedir.

Ülkemizde 2003, İlimizde 2005 yılında UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekip) ekipleri afetlere yönelik kurulmuş, geçen zaman içerisinde afetler ve olağan üstü durumlar da çeşitli görevler üstlenmektedirler.

İlimiz 1.derece deprem bölgesinde olup, İlimiz sınırları içerisinde Silah Fabrikası, Barut Fabrikası, Mühimmat Fabrikası, Hurdalık AŞ, TÜPRAŞ ve TÜPRAŞ’a entegre yan sanayi kuruluşları ve Organize Sanayi Bölgesinde bulunan, tehlike arz eden fabrikalar ve işletmeler ilimiz açısından büyük bir risk teşkil etmektedir.

Ayrıca ilimiz 48 ili birbirine bağlayan bir geçiş yolu üzerinde yer almaktadır. Özellikle TUPRAŞ, MKE Fabrikaları, Hurda İşletme Şefliği,vs gibi sanayi tesislerinin bulunması karayolu taşımacılığı açısından önemli dezavantajlar sağlamaktadır. Otobüs, kamyon ve yakıt tankerlerinin yoğun olarak kullandığı karayolu, her gün önemli can ve mal kayıplarına sebep olmaktadır.        

 Ulusal ve uluslar arası afetlerde medikal kurtarma yapmak üzere eğitilmiş ve halen Sağlık Bakanlığı ve 9. bölge illeri koordinatör il Ankara (Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Çorum, Yozgat, Çankırı, Kastamonu)  ile müdürlüğümüz tarafından çeşitli alanlarda eğitim toplantıları ve tatbikatları düzenlenmektedir. Yapılan Bu eğitimlerin ve tatbikatların asıl amacı olası bir afet durumunda en kısa sürede toplanma merkezine intikal ederek ekip halinde afet bölgesine ulaşmak ve afete maruz kalmış insanlara en kısa sürede medikal kurtarma ve tıbbi yardım ulaştırmaktır.

            İlimiz UMKE ekibinde 74 kişilik Sağlık Personeli Uzman Hekim, Pratisyen, Hekim Sağlık Memuru, Hemşire, ATT, Paramedic vs. Sağlık Personeli görev almaktadır. Ekibimiz 2005 yılından itibaren ilimizde bu güne kadar meydana gelen afet ve olağan üstü durumlarda aktif olarak görev almakta olup ayrıca ;

            Iraktan Havadan Hasta Yaralı Nakli, Van Depremi, Pakistan Sel Felaketi, Somali İnsani Yardım, Şanlıurfa Akçakale Sınır Kapısı Suriyeli Sığınmacılara İnsani Yardım, Şanlıurfa Ceylanpınar Sınır Kapısı Suriyeli Sığınmacılara İnsani Yardım, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı Suriyeli Sığınmacılara İnsani Yardım, Şırnak İli Cizre İlçesi Terör Olayları Personel İhtiyacı Filistin- Gazzeden Havadan Hasta Yaralı Nakli, Ulusal Uluslar arası görevlerde  Kırıkkale UMKE Ekiplerimiz görev almıştır.

 

 
 
Copyright

Copyright © 2012 Tüm Hakları Kırıkkale Sağlık Müdürlüğü  Aittir Tel: 0 (318) 233 12 29  Faks: 0 (318)  233 06 67
   Bu Site En İyi IE (İnternet Explorer) 1024 x 768 Çözünürlükte Görüntülenir

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bilgi Sistemleri Birimi
 Yasin ÇETİNER